Методи маніпуляції

VN:F [1.9.22_1171]
Рейтинг: 9.0/10 (1 голос)

Методи маніпуляції.Стати жертвою маніпуляції в спілкуванні може кожна людина, адже кожен день нами свідомо чи несвідомо намагаються маніпулювати ЗМІ, політики, колеги, клієнти, знайомі, друзі та родичі. Щоб розпізнати, коли вами намагаються маніпулювати, необхідно знати, які бувають методи маніпуляції.

Які бувають методи маніпуляції

Для початку давайте згадаємо, що така маніпуляція. Під маніпуляцією мається на увазі вплив на людину або групу людей для досягнення певної мети. Маніпуляція може бути явною і прихованою, позитивною і негативною (при позитивній маніпуляції отримує вигоду не тільки той, хто маніпулює, але і той, ким маніпулюють).

Перегляньте публікацію - Етнічні прикраси, в цій статті Ви знайдете цікаву інформацію та поради, які стануть Вам у пригоді.

Існують різні прийоми і методи маніпуляції, деякі з них ми використовуємо свідомо, деякі – ні (наприклад, коли дитина плаче не тому, що він голодний, замерз або відчуває біль, а просто тому, що хоче привернути увагу батьків, це можна назвати несвідомої маніпуляцією). Деякі методи маніпуляції ми розглядали в статті, присвяченій маніпуляції людьми, але їх існує набагато більше.

Методи маніпуляції.

Методи маніпуляції

Брехня – найпростіший метод маніпуляції. Ось тільки недоліків у нього набагато більше, ніж переваг: брехати потрібно вміти, а якщо ваша брехня відкриється, вам більше ніхто не повірить. Пам’ятаєте історію про хлопчика, який кричав «Вовки!»? То-те ж. Інші поширені і відносно прості методи маніпуляції – шантаж, погрози, залякування, підкуп. Незважаючи на свою простоту, вони досить ефективні.

Ще один простий спосіб маніпуляції – повторення. Коли вам раз за разом повторюють одне і те ж (можливо, різними словами, але суть повідомлення залишається постійною), рано чи пізно ви в це вірити. Таким чином вселяються в свідомість людей стереотипи, таким чином батьки «програму» дітей на бажане ними (батьками, а не дітьми) майбутнє.

Спокуса – також досить поширений метод маніпуляції. Подейкують, що першим його випробував якийсь Змій на Адама і Єву. З цим видом маніпуляції ви напевно стикалися. Вам пропонують щось, а коли ви відмовляєтеся, вам починають розписувати всі переваги пропозиції. І рано чи пізно ви можете погодитися – якщо спокуситеся перевагами (а цього і хотів домогтися маніпулятор) або просто втомитеся і захочете, щоб від вас нарешті відстали.

Більше витончений спосіб маніпуляції – це гра на почуття провини. Саме з цією метою батьки карають дітей: покараний дитина відчуває сором, тому в майбутньому, швидше за все, не ризикне повторити провину, за який його покарали. Однак людина не обов’язково повинен насправді провинитися: маніпулятору досить змусити його відчути себе винуватим. Чим сильніше почуття провини, тим легше маніпулювати людиною.

Схожим чином на людини діє жалість. Уявіть собі: вам погано, вас пошкодували, ви відчуваєте подяку по відношенню до пожалевшему вас людини. Маніпулятор може скористатися цим почуттям вдячності, щоб досягти бажаного. Зрозуміло, це не означає, що кожен шкодує вас людина прагне вами маніпулювати. Але якщо вас раптом пошкодував людина, якій до вас не повинно бути ніякої справи, варто насторожитися.

Так же, як і жалість, використовуються для маніпулювання людьми турбота і увага. В ідеалі, зрозуміло, увага і турбота по відношенню до близьким людям повинні бути безкорисливими. Однак на практиці їх нерідко використовують, щоб домогтися власних корисливих цілей. Це не завжди погано (тому що зазвичай у виграші виявляються обидва), головне – не розучитися піклуватися про людей безкорисливо, без підоснови.

Радимо прочитати також

Як зміцнити фундамент про Як зміцнити фундамент.

Зрозуміло, це далеко не всі існуючі методи маніпуляції. Список можна продовжувати довго: лестощі, вплив на почуття гордості, сарказм, навмисне виведення людини з себе (щоб змусити його прийняти рішення під впливом емоцій), мовчання, замовляння зубів, презирство, невдоволення, образа (сварки, сльози і т. п.), використання стереотипів, апелювання до авторитетів… Кожен день ми стикаємося з цими видами маніпуляції і використовуємо їх самі. І якщо ви не хочете стати жертвою маніпуляції, вам потрібно знати про ці способи маніпуляції і вміти їх розпізнавати.

VN:F [1.9.22_1171]
Рейтинг: 9.0/10 (1 голос)
Методи маніпуляції, 9.0 з 10 (основано на 1 оцінці)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>