Синдром Стендаля

VN:F [1.9.22_1171]
Рейтинг: 0.0/10 (0 голоси)

Синдром Стендаля.Відомо, що твори мистецтва можуть чинити значний вплив на емоційний і навіть фізичний стан людини: від краси у нас інколи в буквальному сенсі перехоплює подих. А деякі люди настільки чутливі до впливу предметів мистецтва, що у них розвивається психосоматичний розлад, званий синдромом Стендаля.

Що таке синдром Стендаля

Синдром Стендаля – це психосоматичний розлад, при якому вплив, який чиниться творами мистецтва на психіку людини, виражається у фізіологічних симптомах. Типові симптоми цього синдрому – прискорене серцебиття, запаморочення, можлива втрата свідомості і навіть галюцинації. З’являються вони в той момент, коли людина знаходиться під впливом творів мистецтва.

Перегляньте публікацію - Як вибрати сумку, в цій статті Ви знайдете цікаву інформацію та поради, які стануть Вам у пригоді.

Саме тому найчастіше синдром Стендаля проявляється в картинних галереях, в музеях, на виставках – тобто там, де зосереджено відразу багато творів мистецтва. Однак симптоми можуть бути викликані не тільки предметами мистецтва, але і надмірною красою природи: вид чудового пейзажу або природного явища, тварини або неймовірно прекрасної жінки також може спровокувати виникнення синдрому Стендаля.

Синдром Стендаля.

Синдром Стендаля

Нескладно здогадатися, що синдром Стендаля отримав свою назву по імені Стендаля, відомого французького письменника 19 століття (справжнє ім’я письменника – Анрі-Марі Бейль). У своїй книзі «Неаполь і Флоренція: подорож з Мілана в Реджіо» він описав свої відчуття під час відвідин церкви Святого Хреста у Флоренції в 1817 році.

Згідно з книгою, на виході з церкви у письменника почало сильно битися серце, він боявся, що може впасти на землю. Йому здалося, що «вичерпалося джерело життя», після знайомства з шедеврами мистецтва «все стало безглуздим, маленьким, обмеженим».

Існує багато описів того, як люди відчували запаморочення і навіть непритомніли при вигляді флорентійських творів мистецтва, особливо в галереї Уффіци, найдавніші з них датуються початком 19 століття. Незважаючи на це, синдром Стендаля отримав свою назву тільки в 1979 році, коли він був описаний італійським психологом Граціеллою Магерині.

Магерині досліджувала і описала більше ста однакових випадків серед туристів у Флоренції. У своїй книзі «Синдром Стендаля» вона не тільки описала можливі прояви синдрому, але і класифікувала жителів різних країн за ступенем їх схильності синдрому.

Жителі Флоренції і туристи з інших міст Італії мають свого роду імунітет до цього синдрому, тому що з самого дитинства знаходяться в цій атмосфері і звикають до неї. Також синдрому не схильні до туристи з Азії і Північної Америки, тому що їх культура надто далека від італійської. Серед інших туристів синдром Стендаля найчастіше виявляється у самотніх людей з релігійною або класичною освітою (стать в даному випадку не має значення).

Вперше подібний діагноз був поставлений в 1982 році. Зрозуміло, синдром Стендаля може виявлятися не тільки у Флоренції, але найчастіше криза наступає саме під час візиту в один з п’ятдесяти музеїв колиски Ренесансу. Раптово відвідувача вражає глибина почуттів, вкладених художником в твір, сприйняття емоцій надзвичайно загострюється, відвідувач ніби переноситься в простір зображення.

При цьому реакція жертви синдрому досить непередбачувана, зафіксовані були навіть випадки істерії і спроби зруйнувати витвір мистецтва. Тому всіх охоронців музеїв у Флоренції навчають тому, як вести себе з жертвами синдрому Стендаля, незважаючи на те, що синдром зустрічається відносно рідко.

Синдром Стендаля знайшов своє відображення в кіно: в 1996 році вийшов однойменний трилер італійського режисера Даріо Ардженто. Головна героїня фільму, Ганна, страждає цим синдромом, і маніяк-вбивця користується її слабкістю. Дія фільму, природно, відбувається у Флоренції. Основою для фільму послужила вищезгадана книга Граціелли Магерині.

Радимо прочитати також

Як утеплити будинок або офіс? про Як утеплити будинок або офіс?.

Синдром Стендаля має «родичів» – Єрусалимський синдром і Паризький синдром. Єрусалимський синдром, як можна зрозуміти з назви, пов’язаний з відвідуванням Єрусалиму. Страждаючі цим синдромом паломники або туристи вважають, що вони наділені пророчими і божественними силами, можуть вважати себе втіленнями біблійних героїв. Паризький синдром спостерігається в основному у японських туристів, які відвідують Францію, пов’язаний він з істотними відмінностями в культурах двох країн.

VN:F [1.9.22_1171]
Рейтинг: 0.0/10 (0 голоси)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>